NIEZWYKŁY ZWYKŁY KAWAŁEK DREWNA – ZAPRASZAMY NA WYSTAWĘ ARTURA SZOŁDRY

Wola Retro od 15 maja br gości prace Artura Szołdry. To jeden z najlepszych, polskich rzeźbiarzy młodego pokolenia. Ponad dwadzieścia jego prac można zobaczyć w lobby biurowca. Wystawa potrwa do 15 czerwca, a wstęp na nią jest bezpłatny.

Nie ukończył żadnych studiów artystycznych. Jest absolutnie samorodnym talentem rzeźbiarskim, który ze sztuki stworzył świat, do którego zagląda przez dziurkę od klucza. Ta dziurka lub sam klucz to częsty motyw towarzyszący jego rzeźbom. Znak rozpoznawczy artysty z Ustronia Śląskiego.
– Często mam wrażenie że w mojej głowie jest jakiś mechanizm, który uwalnia w poszczególnych odcinkach czasowych mojego życia pomysły – mówi Artur Szołdra – Pomysły, które jest mi na początku trudno zrozumieć, ale wiem, że są częścią całości. Dziurka od klucza, którą umieszczam w rzeźbach, ma charakter portalu oczekującego na istotę, człowieka, czasami duszę, która jest kluczem do nowej linii czasowej danej rzeźby. Stają się one spójną jednością, odnajdują się, przyciągają i w pewnym sensie tworzą całość. Zamek z odpowiednim kluczem otwiera drogę do innego świata.

Artystę inspiruje anatomia człowieka. Dynamiczne ułożenia ciała jest dla niego wyzwaniem artystycznym. Uczestniczy w spektakularnych pokazach wycinania rzeźb za pomocą piły spalinowej. Można wówczas śledzić narodziny pięknych monumentalnych kompozycji rzeźbiarskich uczynionych w krótkim czasie, zrobionych niezwykle precyzyjnie i szczegółowo. Gazeta Wyborcza uznała rzeźbiarza za jedno z największych objawień artystycznych w 2018 roku, poświęcając jego twórczości jeden odcinek filmu w cyklu o sztuce polskiej „Wieża Babel”, a w II Przeglądzie Sztuki Współczesnej „Nowa Awangarda” w Katowicach Artur Szołdra otrzymał nagrodę specjalną. Prace artysty są obecnie jednymi z najbardziej poszukiwanych rzeźb na rynku sztuki.

Serdecznie zapraszamy na wystawę Artura Szołdry w lobby warszawskiej Woli Retro od 15 maja do 15 czerwca 2022.